ПРЕСС-РЕЛИЗ: 14 декабря 2013 г. в Москве обсудят проблемы изучения татарского языка и истории татарского народа

В Москве обсудят проблемы изучения татарского языка и истории татарского народа

29.11.2013

14 декабря 2013 года Полномочное представительство Республики Татарстан в Российской Федерации проводит конференцию «Актуальные вопросы сохранения этнокультурной идентичности татарского народа».

На конференции будут обсуждены вопросы изучения истории татарского народа, сохранения и развития татарского языка, татарской литературы и культуры в московском регионе.

Встреча пройдет в рамках реализации государственных программ «Сохранение, изучение и развитие государственных языков Республики Татарстан и других языков в Республике Татарстан на 2014-2020 годы», «Сохранение национальной идентичности татарского народа (2014-2016)»,  утвержденных Кабинетом министров Республики Татарстан в октябре 2013 года.

К участию в работе конференции приглашаются представители научно-исследовательских институтов, научные сотрудники, преподаватели вузов и общеобразовательных школ, представители национально-культурных автономий Москвы и Московской области.

Участники конференции и темы выступлений:

Фамилия, исем, әтисенең исеме

Эш урыны, фәнни дәрәҗәсе

Чыгыш темасы

1.

Гыйлаҗев Искәндәр Аязович

Казан (Идел буе) федераль университеты профессоры, тарих фәннәре докторы

“Татар халкының тарихы”

2.

Гибатдинов Марат Мингалиевич

Татарстан Фәннәр Академиясе Тарих институтының милли мәгари ф тарихы һәм теориясе бүлеге  җитәкчесе, педагогика фәннәре кандидаты

“Татар мәдәнияте  тарихы”

3.

Абдуллина Дилэрия Маратовна

Татарстан Фәннәр Академиясе

Тел, эдэбият институты хезмэткэре, филология фәннәре кандидаты

«Татар эдэбиятынын уткэне hэм хэзергесе»

3.

Тарханова Флера  Габдрахмановна

Татарстан Язучылар берлеге әгъзасы,  шагыйрә, балалар язучысы, тәрҗемәче, Татарстан Республикасының атказанган сәнгать эшлеклесе, Гаяз Исхакый исемендәге премия лауреаты, филология фәннәре кандидаты

“Татар әдәбияты һәм тәрҗемә”

4.

Рифә Рахман

Казан ( Идел буе) федераль университеты доценты, филология фәннәре кандидаты, Татарстан Язучылар берлеге әгъзасы, Саҗидә Сөләйманова, Фатих Хөсни исемендәге премияләр лауреаты

“Татар әдәбиятында яшьләр”

5.

Шамсетдинова Рэсимэ Равилевна

Казан ( Идел буе) федераль университеты доценты, филология фәннәре кандидаты, Каюм Насыйри исемендәге премия лауреаты

“Яшь буынны тэрбиялэудэ тарихи хэтернен, телнен роле”

6.

Хамидуллина Камария Зиннуровна

Казан шэhэре Шиhабетдин Мэржэни исемендэге 2 нче татар гимназиясе директоры, шэhэр Думасы депутаты, Татарстан Республикасының атказанган укытучысы

«Бугенге вэзгыятьтэ милли мэгърифэтчелекнен традициялэрен торгызу (кулланунын) узенчэлеклэре»

7.

Шакирҗанова Луара  Галимҗановна

Г.Камал исемендәге Татар дәүләт академия театры музее мөдире, Татарстан Республикасының халык артисты, Татарстан Республикасының атказанган сәнгать эшлеклесе , Д.Сираҗиев исемендәге премия лауреаты

“Татар театры тарихы”

Время работы конференции – с 9.00 до 15.00.

В 15.00 запланирована церемония возложения цветов к памятнику Габдулле Тукаю (сквер на Новокузнецкой ул., д. 13/15-17/19, стр. 3).

Вход свободный.

Справки по тел.: (495) 915 0502

Адрес: ул. Малый Татарский пер., д. 8, Татарский культурный центр г.Москвы (Дом Асадуллаева), проезд до станции метро «Третьяковская», «Новокузнецкая».

Пресс-центр Полпредства РТ в РФ

Последнее обновление: 6 декабря 2013 г., 10:06